Media 4:50 pm - 31 iulie, 2015 Comentariile sunt închise pentru Sportivii lotului I.S.U. Călăraşi au obţinut locul întâi la faza zonală a concursurilor profesionale ale serviciilor pentru situaţii de urgenţă desfăşurată la Slobozia

În perioada 29 – 31 iulie 2015, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă al judeţului Ialomiţa a organizat faza zonală a concursurilor profesionale ale serviciilor profesioniste pentru situaţii de urgenţă – ediţia 2015, la această etapă fiind invitate să participe loturile sportive ale judeţelor: Ialomiţa, Tulcea, Constanţa şi Călăraşi.

Cele 4 probe care compun competiţia serviciilor profesioniste pentru situaţii de urgenţă sunt următoarele: „Scara de fereastră”, „Pista cu obstacole pe 100 metri”, „Ştafeta 4 x 100 metri” şi „Dispozitivul de intervenţie la motopompă”, fiecare dintre acestea presupunând multă pricepere, antrenament, viteză de reacţie şi nu în ultimul rând multă îndemânare.

La probele  „Scara de fereastră” şi „Pista cu obstacole pe 100 metri” sportivii care ne-au reprezentat judeţul au obţinut locul I, la proba „Ştafeta 4 x 100 de metri” s-au clasat pe locul al III-lea, iar la ultima probă din concurs „Realizarea dispozitivului de intervenţie la motopompă” călărăşenii s-au clasat pe poziţia a doua.

În urma alcătuirii clasamentului general, sportivii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Barbu Ştirbei” al judeţului Călăraşi au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului şi pentru că au obţinut timpi foarte buni la toate probele din concurs, şi-au asigurat şi participarea la faza finală a competiţiei, care ar urma să se desfăşoare la începutul lunii septembrie la Timişoara.