IPJ Călărași – Buletin de presă

Media 8:39 pm - 5 februarie, 2014 Comentariile sunt închise pentru IPJ Călărași – Buletin de presă

Bunuri, sustrase dintr-o bibliotecă, recuperate de polițiști

Polițiștii Secției de Poliție Rurală Curcani au identificat ieri pe M. Nicolae, de 19 ani, din orașul Budești, cu privire la care există suspiciunea că a sustras, cu o zi în urmă, dintr-o bibliotecă din comuna Luica, mai multe bunuri, în valoare de peste 3300 lei.

În biblioteca respectivă funcționa o sală cu mai multe calculatoare, conectate la internet. În noaptea de 02/03 februarie a.c., s-a pătruns în interior, prin spargerea ușii de acces, de unde au fost sustrase monitoare, camere web și alte accesorii și componente periferice de calculatoare.

Prejudicial a fost recuperat în totalitate de polițiști, o parte din obiecte fiind găsite la locuința tânărului, iar altele la un cumpărător de bună credință.

În cauză sunt continuate cercetările sub aspectul infracțiunii de furt calificat.

Comentariile sunt inchise.