I.S.U. Călărași recrutează candidați pentru concursul de admitere în instituțiile M.A.I., arma Pompieri

Media 9:43 am - 5 iunie, 2013 Comentariile sunt închise pentru I.S.U. Călărași recrutează candidați pentru concursul de admitere în instituțiile M.A.I., arma Pompieri

Liceenii au ocazia să afle cum pot deveni pompieri profesioniști

Inspectoratul pentru Situații de Urgență “Barbu Știrbei” al juduțului Călărași recrutează în această perioadă candidați pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne, pentru arma Pompieri – sesiunea 2013.
În acest sens, vor fi scoase la concurs 160 de locuri, după cum urmează:
– Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza” – București, Facultatea de Pompieri – specialitatea „Instalații pentru construcții” – pompieri: 35 de locuri (dintre care un loc pentru romi);
– Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu”- Boldești, județul Prahova: 100 de locuri specialitatea „subofițeri de pompieri și protecție civilă” – bărbați (dintre care 2 locuri pentru romi și 2 locuri pentru minorități) și 25 de locuri pentru specialitatea „maiștri militari auto”.
De asemenea, sunt scoase la concurs locuri la instituțiile de învățământ ale Ministerului Apărării Naționale, care pregătesc specialiști pentru nevoile Ministerului Afacerilor Interne.
Cererile de participare la concursurile de admitere în instituții de învățământ superior M.A.I. / M.Ap.N. se primesc de către structura de Resurse Umane din cadrul I.S.U. „Barbu Știrbei” al județului Călărași până la data de 19 iunie 2013, iar fișele de înscriere pentru Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești până la data de 06 august 2013.
Relații suplimentare se pot obține la Biroul Resurse Umane de la reședința unității, Inspectoratului județean pentru Situații de Urgență „Barbu Știrbei”, din municipiul Călărași, str. București, nr. 344 sau la telefoanele : 311.818 , 314.692 , sau accesând www.isucalarasi.ro.
În această perioadă cadrele Biroului Resurse Umane se deplasează la unitățile de învățământ din județ pentru a face cunoscută modalitatea de accedere în instituțiile Ministerului Afacerilor Interne.

Comentariile sunt inchise.