Asociaţia Fotbal-Club „Dunărea 2005”

Media 1:22 pm - 22 octombrie, 2012 Comentariile sunt închise pentru Asociaţia Fotbal-Club „Dunărea 2005”

Echipa Dunărea Călărași a învins în deplasare la Sportul II Studențesc, scor 7 – 0, în cadrul etapei a VIII-a desfășurată vineri, 19 octombrie. Meciul jucat în “laboratorul F.R.F.” de la Buftea nu a fost chiar aşa de simplu, cum ar fi unii tentaţi să creadă. Pe de o parte, pentru că echipa gazdă, dispusă la un efort continuu dictat de vârstă-medie17ani, care nu s-a sfiit să joace cu aplomb fiecare minge şi – pe cursul meciului – să  fie  egala  mai  experimentaţilor  oaspeţi  aproape  toată  prima  parte.  Pe  de  altă  parte, călărăşenii, cu gândul că au în faţă o echipă ce a primit cam 5 goluri/meci, au început cu o tentă de superficialitate şi numai intervenţiile antrenorului Bogatu, nevoit să “reaşeze” jucătorii pe posturi,a adus cursivitate şi plus de periculozitate acţiunilor. Primul gol a venit în min.32 după un frumos atac purtat  de  Câinaru  –  M.Tudor,  este  finalizat  cu  şut  puternic  de Kanda  Badouin. După pauză, în min.47 Marian Şerban mărește diferența la 2 – 0 pentru Dunărea. Același Kanda înscrie cel mai frumos gol, cu un şut-covrig după centrarea lui Câinaru (55). Tudor Cătălin este trecut și el pe lista marcatorilor la echipa noastră în minutul 88 al partidei cu Sportul II. Tabela este stinsă de Neta în prelungirile meciului (90+2). Fără golgeterul Mircea Ştefan, accidentat – fără Alexandru Stoian, în convalescenţă, după accidentarea la cap și fără Victor Petre, suspendat, dar cu Kanda strălucitor şi nou-venitul Bertea, promiţător, “curat” în ceea ce face şi precis în pase, echipa a reagrumente să privească altfel meciurile următoare.

Pentru Dunărea au jucat: G.TUDOR – Câinaru, Bozean, V. Nicolae,Topor – M.TUDOR (65Bogoş),M.CONDEI, BERTEA(65NETA),M.Şerban(75Tănase)-Preda(40C.Tudor),B. KANDA.
Antrenori:Virgil Bogatu.

Cătălin NIȚU –  OFIȚER de PRESĂ al ASOCIAȚIEI FOTBAL CLUB "DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI – B-dul. Republicii nr.39. Tel. 0726.281481 – Fax. 0342.407929.  e-mail. dunarea_calarasi2005@yahoo.com